Hrad

Hrad Ľubovňa

Majestátny starobylý Hrad Ľubovňa na 711 metrov vysokom brale nad mestom Stará Ľubovňa ponúka historické expozície prepravných prostriedkov, návštevu hladomorne, podzemnej chodby a unikátny prírodný skanzen. V minulosti sa preslávil stretnutiami korunovaných hláv, ukrývaním poľských korunovačných klenotov a väznením Mórica Beňovského, šľachtica, cestovateľa a kráľa Madagaskaru.

 

 

 

hr

 

skanzen00

Ľubovniansky skanzen

Národopisná expozícia v prírode predstavuje kultúrne hodnoty etnicky zmiešaného regiónu severovýchodného Spiša a severozápadného Šariša, kde po stáročia vedľa seba žili Slováci, Nemci, Rusíni, Gorali a Židia.

 

 

 

hr

200704141315020.HVT sermiari1

 Stredoveký vojenský tábor

Jedinečnosťou a lákadlom Starej Ľubovne je stredoveký vojenský tábor v podhradí - obraz vojenského života v 16. storočí. Súčasťou tábora je kapitánsky domček – stredoveká krčma, vhodná počas celého roka na posedenie pre okoloidúcich. 

 

 

 

hr

 

krater-vo-vysnych-ruzbachoch

Kúpele Vyšné Ružbachy

Kúpele pre Vaše srdce a dušu, liečba srdcovocievných ochorení, a stresu, relax, wellnes, liečivá voda, Nordic walking.

 

 

 

hr

 


Horazvir - Litmanova

Pútnická hora Zvir – Litmanová

Hora Zvir sa nachádza v nadmorskej výške 820 metrov. Je vzdialená 5 km od začiatku obce Litmanová v Ľubovnianskej vrchovine. Panna Mária sa tam zjavila dvom dievčatám v izbičke dreveného zrubu (majdanu).

 

 

 

hr